Evinizdeki doğal iltihap sökücüleri biliyor musunuz ?

Yapılan araştırmalar, vücuttaki iltihabın, enfeksiyon, zatürre ve romatizma gibi birçok sağlık sorununa neden olduğunu ortaya koymuştur. İşte bu gibi rahatsızlıklara kapılmamak için evinizde mutlaka bulundurmanız gereken doğal şifalı iltihap giderici bitkileri, sizler için derledik.

Zerdeçal: Antioksidan kaynağı olması hasebiyle, iltihaplara karşı farklı moleküler yapıları engelleyerek, eklem iltihabı ve kas burkulması gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Bunun için her sabah bir çay kaşığı zerdeçalı, bir bardak suya karıştırıp içebilirsiniz ya da bir çay kaşığı zerdeçalı bir su bardağı ılık süt ile karıştırıp, haftada 3 defa tüketebilirsiniz.

Zencefil: Düzenli olarak kullanıldığında romatizma ağrılarını azaltıp, şişlikleri ortadan kaldırdığı belirlenmiştir. Toz ya da taze kök olarak kullanılabilir ancak kan sulandırıcı etkisinden dolayı kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.

Sarımsak: Vücuttaki iltihapları sökmesi için, haftada birkaç kez bir diş sarımsağı suyla birlikte hap gibi yutabilirsiniz.

Zeytinyağı: Düzenli olarak içildiğinde, vücudun direncini arttıran zeytinyağının, iltihabı kurutmak için saf ve doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Her sabah bir yemek kaşığı içebilirsiniz.

Ispanak: İçerisinde bulunan alfa-lionelik asit maddesi, iltihabı ağrılarını yok eder. Etkisini hızlı görmek için çiğ yemelisiniz ya da suyunu içmelisiniz.

Ceviz: Vücuttaki iltihabın göstergesi olan CRP maddesini azalttığı bilinen cevizi günde 50 gram tüketmek, vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bunun için 3 adet cevizi bir bardak suya koyup, bir gece bekletin. Sabah aç karnına bu suyu için. Tüm gün boyunca kendinizi zinde hissetmenizi sağlayacaktır.

- Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantepinhabercisi.com/haber/1764737/evinizdeki-dogal-iltihap-sokuculeri-biliyor-musunuz