Vali Gül, GSO meclis toplantısında

Gaziantep Sanayi Odasının GSO 2018 yılı son meclis toplantısı Gaziantep Valisi Davut Gülün katılımlarıyla Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu başkanlığında yapıldı.

GSO Sani Konukoğlu Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen ve GSO Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mustafa Topçuoğlu danışma ve meclis üyelerinin katıldığı toplantıda Vali Davut Gül sanayicilerin taleplerini dinleyerek sorularını cevapladı.

Gaziantepin ihracat başarısına dikkati çeken Vali Davut Gül Kentimizden yapılan ihracat rakamlarına bakınca gururlanmamak elde değil. Bunu başaran siz değerli sanayicilerimizsiniz. Hepinizi yürekten kutluyorum dedi.

Gaziantepin ihracatta 6ncı sırada yer almasında Gaziantep Sanayi Odasının ve üyelerinin büyük başarısı olduğuna vurgu yapan Vali Gül Bu başarının gerçek mimarı sizlersiniz. Bu başarılar sizlerin büyük gayretleriyle elde ediliyor. Beni meclisinize davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Gaziantep Sanayi Odası Türkiyede parmakla gösterilen sanayi odalarından birisidir diye konuştu.

Hassa-Dörtyol Tünel Projesi ile ilgili talepleri Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrakın Gaziantepte yaptığı toplantıda dile getirdiklerini kaydeden Vali Davut Gül Sayın Bakanımız Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızı arayarak bu projeye destek verilmesi ve mutlaka yapılması gerektiğini söyledi. Projenin hayata geçmesiyle 270 kilometre olan mevcut yol 107 kilometreye düşecek. Bu durumda sanayicilerimiz daha rekabet edebilir duruma gelecek.

Böylece ihracatımız daha da artacak. Polateli-Şahinbey OSBnin de hayata geçmesiyle orada da yine rekabet ortamı olacak. Gaziantepin hak ettiği yatırımları alması için gayret gösteriyoruz. Gaziantepin bir karşılığı var. Ankarada olsun başka yerde olsun odalarıyla siyasetçileriyle bürokratlarıyla bir karşılığı var. Önerdiğimiz makul ve mantıklı şeylerin bir karşılığı var şeklinde konuştu.

GSO Meclis toplantısına katılımlarından dolayı Vali Davut Güle teşekkür eden Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu da Sayın Valimiz kentimize geldiği günden beri yoğun tempoda çalışmalarını sürdürüyor. Kendilerine bir kez daha kentimize hoş geldiniz diyor başarılar diliyoruz dedi.

Sanayiciler olarak her türlü koşulda çalışmaya devam ettiklerini aktaran Konukoğlu şöyle konuştu:

Kentimizin ve ülkemizin her alanda daha da ileriye gitmesi için gayret gösteriyoruz. İnşallah yarınımız bugünden daha iyi olacak. Kent olarak bugüne kadar üzerimize düşeni yaptık yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Bu duygularla bütün sanayicilerimizin üyelerimizin ve hemşehrilerimizin yeni yılını şimdiden kutluyor sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ: İHRACAT YAPTIĞIMIZ ÜLKE SAYISINI İLK KEZ 179 ÜLKEYE ÇIKARDIK

2019 yılının 2018 yılından daha iyi olmasını dileyerek konuşmasına başlayan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi Gaziantepin üretim ve ihracat rakamları hakkında bilgi verdi.

Adnan Ünverdi Kent olarak Kasım ayında 665 milyon 637 bin dolar ihracatla aylara göre tarihimizin en yüksek ihracat rakamına ulaştık. Kasım ayında yüzde 134 artışla Türkiye ortalamasının üzerinde ihracat yapma başarısını gösterdik. Geçen yıl Kasım ayında bu rakamın 586 milyon 759 bin dolar olarak gerçekleşmişti.

Ocak-Kasım 2018 döneminde ise 6 milyar 356 milyon 675 bin dolar ihracat yapıldı. Geçtiğimiz yıl Ocak-Kasım döneminde 5 milyar 982 milyon dolar olan ihracatımız yüzde 62 oranında artış gösterdi. Kasım ayında en fazla ihracat yapan iller sıralamasında hem aylık hem de dönemsel olarak 6ncı sırada yer aldık. İnşallah 2019 yılı bu yıldan daha iyi olur ve bu rakamlardan daha fazla ihracat yaparız. Bu hedef doğrultusunda sanayiciler ve ihracatçılar olarak var gücümüzle çalışmaya üretmeye ve ihracata devam ediyoruz ifadelerini kullandı.

Kent olarak çok geniş ürün yelpazesiyle üretime devam ettiklerini anlatan Ünverdi konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

İhracatımızı arttırmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu noktada sektörlere yönelik yapılan fuarların kentimizin ihracatını arttırmada çok önemli bir yeri var. El ele vererek kentimizde ağırlıklı olarak üretilen ürünlerin daha fazla tanıtımı ve ihracatı noktasında fuarlar yapabiliriz. Bunu ayakkabı penye tekstil plastik kimya ve inşaat sektörlerimizde fuarlar düzenleyerek gerçekleştirdik. Bu konuda sizlerden destek bekliyorum. Bir araya gelip neler yapabiliriz bunu konuşalım.

Gaziantepin İhracat yaptığı ülke sayısının ilk kez 179 ülkeye çıktığına vurgu yapan Ünverdi Daha önce 177 olan ülke sayımıza Zimbabve ve El Salvadoru da ekleyerek 179 yaptık. İnşallah bu rakamları daha da arttıracağız. İnşallah dünyanın her ülkesine ihracat yapan bir il durumuna geliriz. Bu başarı firmalarımızın başarısıdır. Hepinizi canı gönülden tebrik ediyor başarılarınızın devamını diliyorum görüşlerine yer verdi.

Sigortalı çalışan sayısının yüzde 2.2 bildirge veren iş yeri sayısının yüzde 2.8 sanayide elektrik tüketiminde ise yüzde 2 oranında artış olduğunu belirten Ünverdi en fazla marka patent başvurusu yapan iller sıralamasında 6ıncı en fazla endüstriyel tasarım başvurusu yapan iller sıralamasında da Gaziantepin 5inci sırada yer aldığını sözlerine ekledi.

- Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantepinhabercisi.com/haber/1766992/vali-gul-gso-meclis-toplantisinda