Hukuk bürolarının tacizi bıktırdı

Alacak tahsili için borçlunun yakınlarına mesaj yollamak yeniden gündemde. Bazı hukuk büroları alacak tahsili için borçlunun yakınlarını SMS [http://m.milliyet.com.tr/sms/] ve telefon çağrılarıyla rahatsız ediyor. Bundan rahatsızlık duyanların sayısı her geçen gün artıyor.

Bazı hukuk büroları borcunu ödemeyen veya icraya verilenlerin yakınlarını SMS ve aramalarla bunaltıyor. Borçluların yakınları hatta komşuları bu büroların arama ve SMSleriyle karşılaşıyor. Son örnek telefon mesajıyla yaşandı. Ferhat Şenol Avukatlık Ofisi adına bir vatandaşa atılan SMS mesajında Cihaz borcunuzdan dolayı icraya geçilmeden ödemenizi yapınız denildi. Böyle bir borcu olmadığı halde tedirgin olan vatandaş mesajdaki numarayı aradığında ise komşusunun kardeşinin ismi verilerek tanıyıp tanımadığı soruldu. Vatandaşın tepkisi üzerine ofisteki kişi Dosyadan numaranızı sildiriyorum bir yanlışlık olmuş. Bir daha aranmayacaksınız dedi.

Benzer durumu birçok vatandaşın yaşadığı şikayetlerin paylaşıldığı internet sitelerinden anlaşılıyor. Şikayetvar.com da yakınlarının borcu nedeniyle rahatsız edilmekten yakınan onlarca mesaj var. Mağdurlardan Gökay K.K. şunları anlatmış:  Telefonuma defaatle taciz tehdit SMSleri göndermeye devam ediyorsunuz. Sizi CİMER aracılığıyla ilgili mercilere şikayet ettim. Kayınvalidemin telefonuna benimle alakalı SMS atıyorsunuz. Aile huzurumu kaçırıyorsunuz. İstanbul'da oturan Ahmet adlı bir vatandaş da R... A..... benim olmayan borcu bana bildiriyor.

7 Temmuzdan beri telefonuma borç bildirimi geliyor. Başkasının borcunu bana bildirmek hakkını bu firmaya kim veriyor Kaç defa uyardım bana mesaj atmayın diye. Bu şekilde devam ederse bu mesajlarla mahkemeye gidip tazminat davası açacağım diye yazmış.

CİMER'E ŞIKÂYET EDIN

Tüketiciyi Koruma Derneği TÜKODER Hukuktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Avukat Şükran Eroğlu bu tip mesajlara maruz kalanların ne yapmaları gerektiğini Milliyete anlattı: Bu yapılanlar avukatlık kanununa aykırı. Bürolar borçlu haricinde akrabalarına SMS atamaz. Bu tacize girer. Sadece Şu borcunuzu ödemediğiniz takdirde yasal işlem yapılacaktır diye borçluya SMS atabilir.

Zaten arayanların çoğu da avukat değil. Mesela bir avukat call center çağrı merkezi kuruyor. Burada da aramalar ve SMSler için avukatlıkla alakası olmayan birilerini çalıştırıyor. Tüketiciler bu hukuk bürolarını reklam [http://m.milliyet.com.tr/reklam/] kuruluna ve İl Ticaret Müdürlüğüne kimin adına kayıtlı olduğu öğrenildikten sonra savcılık aracılığıyla da şikayet edebilir. Ancak en çabuk sonuç alınan yöntem Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi CİMER'e başvurmak.

Milliyet

- Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantepinhabercisi.com/haber/1771165/hukuk-burolarinin-tacizi-biktirdi