Türkiye'nin en "mutlu kafe"si 1 yaşında

Bir yıl önce Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan ve down sendromlulara hizmet vermeye başlayan Mutlu Kafe kuruluş yıldönümünü kutladı.

Kafe bünyesinde aileleri kuruluş pastası kesip müzik eşliğinde eğlence düzenleyen personeller gelen misafirlere pasta ve çay ikramında bulundular.

Mutlu Kafenin Türkiyeyi bir model olduğunu ifade eden Engelliler Daire Başkanı Yusuf Çelebi kafede 9 personelin çalıştığını söyledi. Down sendromlu çocukların kendilerini geliştirerek sorumluluk almaya başladıklarını belirten Çelebi Nasıl ki ailenin diğer çocuklar çalışıp eve para getiriyorlarsa bu çocuklarımız da asgari maaş ile çalışıp ev bütçesine katkı veriyorlar. Bizler de onlara sosyalleşmesi adına yardımcı oluyoruz dedi.

22 yaşında kızının Mutlu Kafede çalıştığını belirten Ayşe Altıparmak ise Kızım kafe kurulduğu günden buyana burada çalışıyor. Burada öğrendiklerini evde de yapıyor. Yaptıklarına inanın biz bile hayret ediyoruz. Evde artık sorumluluk almaya başladı. Bu kafe benim ve ailemin hayatına dokunda. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.

Oğlunun artık çalışıp eve para getirdiğini vurgulayan anne Fatma Taş da Ailemizin hayatı değişti. Kendine güveni geldi. Kendisine bir şey dediğimiz zaman ben kocaman adam oldum çalışıyorum diye cevap veriyor. Bize bir şey olursa oğlumuz ne olur diye düşünüyorduk. Artık oğlumuz bir şeyler başarmaya başladı bizi de endişelerimiz bitti çok şükür diye konuştu.

Daha sonra Mutlu Kafe çalışanları tarafından yapılan kuruluş pastası hep birlikte kesildi. Müzik eşliğinde eğlenen kafe çalışanları program sonrasında Çelebi ve emeği olan personellere çeşitli ödüller verdiler.

BASIN AÇIKLAMASI 

- Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantepinhabercisi.com/haber/1803195/turkiyenin-en-mutlu-kafesi-1-yasinda