Antepfıstığı lisanslı depo tesisinin temeli atılıyor

Gaziantep Ticaret Borsası GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı Türkiyede tarım sektörü adına bir ilk olacak olan Antepfıstığı Lisanslı Depo tesisinin temelinin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirlinin katılacağı törenle atılacağını açıkladı.

GTB Başkanı Mehmet Akıncı konu ile ilgili yaptığı açıklamada  İpekyolu Kalkınma Ajansı İKA cazibe merkezleri destekleme programı kapsamında hizmete kazandırılacak olan Antepfıstığı Lisanslı Depoculuk Tesisinin temel atma töreninin 5 Mart Salı günü saat 14:00de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirlinin katılımıyla gerçekleştirileceğini ifade etti.

Antepfıstığının ana vatanı Gaziantepte hayata kazandırılacak olan projenin yaklaşık 14 milyon TL bütçeye sahip olduğunu kaydeden  Akıncı proje bütçesinin yüzde 75nin İKA yüzde 25nin ise GTB tarafından karşılanacağını söyledi.

Yer temini GTB tarafından yapılan tesisin Gaziantep -Nizip karayolu üzerinde inşa edileceğini vurgulayan Akıncı yaklaşık 10 bin ton antepfıstığı depolama kapasitesine sahip olacak olan tesisi bu sene antepfıstığı hasat sezonuna yetiştirmeyi planladıklarını söyledi.

Antepfıstığı Lisanslı Depoculuk uygulamasının ilk kez Gaziantepte uygulamaya girmesinden dolayı Türkiyede sektör adına bir ilk oluşturduğuna dikkat çeken Akıncı Lisanslı depoculuk uygulaması öncelikle Antepfıstığının kayıt alınmasına fiyat istikrarına ve ürünün daha sağlıklı şekilde muhafaza edilmesine katkı sağlayacak. Bunun yanı sıra tarım ürünleri ticaretinin herkesçe kabul gören standartları belirlenmiş ürünler üzerinden yapılması kaliteli üretimin teşvik edilmesi güvenli bir piyasanın oluşturulmasına olanak sağlayacak.  Lisanslı depomuz aracılığıyla üreticilerimizin kolay pazarlanabilen iyi muhafaza edilen ve nakliye masrafları en aza indirilmiş bir sistemle istikrarlı güvenli  ve daha yüksek gelir seviyesi elde etmelerini hedefliyoruz dedi.

Antepfıstığı lisanslı deposunun ürünün ticareti ile uğraşan tacir ve sanayicilere kalitesi bilimsel kriterlere göre belirlenmiş ve fiyat istikrarı sağlanmış ürünlerin kolayca temin edilmesi noktasında da artı  avantajlar sunacağına işaret eden Akıncı lisanslı depo uygulamasının Gaziantep ve tüm bölge adına hayırlı uğurlu olmasını diledi.

BASIN BÜLTENİ 

- Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantepinhabercisi.com/haber/1899933/antepfistigi-lisansli-depo-tesisinin-temeli-atiliyor