“İstiklal marşımız, birliğimizin sembolüdür”

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoyu Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Fadıloğlu mesajında Milli Şair Ersoyun milletin tarihi yolculuğunu ruh derinliğini gönül yüceliğini manevi değerlerini ve vatan sevgisini en müstesna biçimde anlattığını kaydetti.

İstiklal Marşında milletin hürriyet ve vatan tutkusunun en belirgin ve net bir şekilde ifadesinin mısralara döküldüğünü vurgulayan Başkan Fadıloğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

Milli mücadele yıllarının en ateşli olduğu dönemde milletimizi ayağa kaldıracak birlik ve beraberliğimizi pekiştirecek bir milli marş gereksinimi duyulmuş ve açılan yarışmayla 12 Mart 1921 günü 724 şiir arasından istiklal marşımız seçilmiştir.

Milli mücadelede ülkenin kırık dökük her köşesinde dalga dalga yankılanan milli azmi ve imanı şahlandıran milletimizin özgürlük umudunu yeşerterek ilham kaynağımız haline gelen İstiklal Marşı aynı misyonu bugün de sürdürmektedir.

İstiklal Marşımız birliğimizin ve beraberliğimizin sembolüdür. İstiklal Marşımız Kurtuluş Savaşının en çetin döneminde milletimize moral ve cesaret kaynağı olmuş milletimizin yeniden doğuşunu tarif eden bir abide olmuştur. Türkiyenin sahip olduğu eşsiz birikimle tarihi coğrafi ve kültür değerleri ile güçlü medeniyetimizin yetiştirdiği büyük şahsiyetler ve onların bize bıraktığı eşsiz miras bizler için en önemli zenginliktir. Mehmet Akif Ersoy sadece büyük bir şair değil aynı zamanda kendini milletinin vatanının istiklal ve istikbal mücadelesine adamış bir dava adamı önemli bir şahsiyettir. Bu büyük şairimizin eserleri bugün de milletimizin duygularına tercüman olmaya devam etmektedir.

Bu duygularla İstiklal Marşının kabul edilişinin 98. yılını kutluyor bu anlamlı günün yıldönümünde Türkiye Cumhuriyetinin kurulması için hayatlarını ortaya koyan Ulu Önder Atatürkü ve arkadaşlarını şehitlerimizi gazilerimizi ve merhum Mehmet Akif Ersoyu saygıyla anıyorum.

BASIN BÜLTENİ 

- Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantepinhabercisi.com/haber/1906990/istiklal-marsimiz-birligimizin-semboludur