Kara treni GAZİRAY’a dönüştürdük

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan türküsünü söylemişiz yıllardır kara treni bile çalıştıramamışız. İki yıl önce Gaziray Banliyo Hattı Projesine başladık kara treni Gaziraya dönüştürdük. Gazirayla kent merkezini Organize Sanayi Bölgesini ve Küçük Sanayi Bölgesini birbirine bağlıyoruz dedi.

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerine yönelik çalışmalar kapsamında Gazikentte vatandaşlarla bir araya gelen Şahin bitirilen ve yapımı devam eden projeleri anlattı. Başkan çamur çukur ve çöp siyaseti yapanlara karşı proje üreten siyaset anlayışının temsilcisi olacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın kendisine Gaziantep bizim sigortamız o şehir her şeyin en iyisini hak ediyor. Ne istiyorsanız başımın üzerindedir dediğini hatırlatan başkan Şahin yeni dönemde kent içi ulaşımı rahatlatacak önemli projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

ULAŞIM BİR REFAH SEVİYESİDİR

Gaziray Banliyo Hattı projesinin yapımına iki yıl önce başlandığını anımsatan başkan Fatma Şahin Gaziantep Ulaşım Ana Planı GUAP kapsamında hazırlanan Gaziray projesiyle kent merkezi 6 adet Organize Sanayi Bölgesi ve Küçük Sanayi Bölgeleri birbirine bağlıyoruz. Yıllardır demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan türküsünü söylemişiz kara treni bile çalıştıramamışız.

Bu bir medeniyet göstergesidir. Memleketinizi ne kadar demir ağlarla örerseniz o kadar medeniyete yakınlaşırsınız bu bir refah seviyesidir şu an Mevcut 25 kilometrelik banliyo hattı yenilenecek 16 adet istasyon oluşturulacak. Kara tren hattımız Oduncular Sitesinden başlıyor Mezarlıktan geçiyoruz Zeugma Müzesi Hastaneler ve Oteller Bölgesinden 5 kilometre yerin altına iniyoruz. Neden Çünkü bunu yapmazsak şehri ikiye bölüyoruz.

Nereden çıkıyoruz Adliyeden çıkıyoruz. Oradan stadyum beylerbeyi Dülük ve Organize Sanayi Bölgesi. 5 kilometrenin üzerine Gaziray Parkı yapıyoruz. 40 metre derinliğinde 5 kilometre uzunluğundaki hattı cennete dönüştürüyoruz. Çocuk dostu kent genç dostu kent yaşlı dostu kent kadın dostu kent olacağız dedik nasıl olacağız lafla olur mu bu Olmaz bu işleri bitireceğiz.

Herkes burada hayat bulacak tıpkı Fıstık Park gibi İstasyon Park gibi Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi gibi. Her şeyi bitti altyapıyı devlet yapıyor üst yapıyı yeşil dokuyla buluşturacağız. GASKİ altyapı için 500 milyon hibe buldu kim kime karşılıksız bir kuruş para verir Altyapı bitti bu memlekette. Öncelikle altyapıyı güçlendireceksin diye konuştu.

attachment-174282-0-8fa58dbcda46dd72438f7342ec4c1839-1552894251.jpg?

EN GÜZEL İŞİMİZ METRO OLACAK

Şahin şunları bildirdi: Gaziantepe metro geliyor. Avrupa bunu tam 200 yıl önce yapmış. Türkiyede sadece Ankara ve İstanbulda var Konya daha yeni başladı biz uygulama projesini bitirdik. İspanyollarla çalıştık. Gar aktarma merkeziyle metroya giriyoruz. Buradan millet bahçesinin altından Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinden 55 metre Düztepeden 50 metre Kahveli Pınardan 33 metre Yeşilvadiden 22 metre alta iniyoruz. Şehrin ortasından Şehir Hastanesine metroyla tam 15 dakikada gideceğiz 15 dakika sonra şehrin öbür ucundasınız.

attachment-174282-1-8fa58dbcda46dd72438f7342ec4c1839-1552894251.jpg?

Bunu başarmamız lazım ama çok büyük devlet yatırımı bu. Normal hafif raylı sistemi değil çocuklarımız torunlarımız ve yarınlarımız için bir derdim bir sevdam var. Bunu yapmam için elimin güçlü olması lazım. Sadece uygulama projesinin Büyükşehire maliyeti 15 milyon TL. Hepsi bitti artık temel atma noktasına geldik. Metro en güzel işimiz olacak. Hep başkalarının metrosuna bakarak büyüdük kendi hikayemizi yazacağız.

attachment-174282-4-8fa58dbcda46dd72438f7342ec4c1839-1552894253.jpg?

BASIN BÜLTENİ 

- Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantepinhabercisi.com/haber/1921419/kara-treni-gaziraya-donusturduk