Devlet tiyatroları çocuk tiyatrosu şenliği’ne yoğun ilgi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü işbirliğiyle bu yıl 10uncu düzenlenen Çocuk Festivali kapsamında Devlet Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu Şenliği sevenleriyle buluştu.

Büyükşehir Belediyesince tiyatronun eğlendirirken öğretme gücünden yararlanarak gelecek nesillere tiyatro sevgisi ve bilinci aşılandı. 3 ayrı oyunun toplam 17 kez sahnelendiği Çocuk Tiyatroları Şenliği 6 günde 9 bin 288 çocuğa ulaştı şenlik çocuklardan tam not aldı. Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu Oğuzeli ve Nurdağında gösterilerin yapıldığı şenlik çerçevesinde çocuk kütüphanelerine gelenlere maske şapka yapımıyla resim ve realize teknik atölyelerinde eğitim verildi.

Festival Nasrettinin İnadı adlı oyunla başladı. Nasrettin Hocanın başından geçen olayların anlatıldığı oyun Konya Devlet Tiyatrosu oyuncuları tarafından sergilendi.

İstanbul Devlet Tiyatroları kadim Türk Kültürünün en önemli temsili olan Dede Korkut Hikâyelerini konu alan Bir Nefes Dede Korkut adlı oyunu sahneledi. Orta Asya müzikleriyle işlenen eserde Türk kültüründe yer alan Dirse Han Deli Dumrul ve Tepegöz gibi karakterleri çocuklara tanıtıldı.

Şenliğin son iki gününde sahneye çıkan Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Sihirli Kitap adlı çocuk oyununda parkların kalmadığı bir şehirde binaların arasında oynamaya mahkûm edilmiş çocukların sihirli bir kitap bulmalarıyla beraber masal kahramanlarına dönüşerek masallarla tanışmasının hikâyesi sahnelendi.

Ücretsiz sergilenen oyunların sonunda çocuklar masal kahramanlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

BASIN BÜLTENİ 

- Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantepinhabercisi.com/haber/2468435/devlet-tiyatrolari-cocuk-tiyatrosu-senligine-yogun-ilgi