SANKO Okulları 10 öğrenci ile finallerde

Kanguru Matematik Sınavında yüzde 5lik dilime girerek ilk aşamayı geçen SANKO Okullarının 10 öğrencisi Türkiye finallerine katılma hakkı kazandı.

Türkiyede 3üncü sınıftan 12inci sınıfa kadar toplam 34 bin 630 öğrenci çeşitli sınav merkezlerinde 23 Martta düzenlenen Kanguru Matematik Sınavının ilk aşamasına katıldı. 30 sorunun 75 dakikada yanıtlandığı sınavın Gaziantep bölümünde SANKO Okullarından 33 öğrenci yer aldı.

Sınavda 10 öğrencisi yüzde 5lik dilimi geçen SANKO Okulları öğrencilerinden Vahit Alp Hıdıroğlu Furkan Dinçer Furkan Alp Güngör Erengül Dana Ayberk Kaan Güneş Serhat Özfıstıkçı Erencem Özbey Ayşe Baştemir  Ali Cem Serindağ ve Zeynel Kağan Seçkin final sınavlarına katılma başarısını gösterdi.

SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı ilk sınavda yüzde 5lik dilime girerek güzel bir başarı sağlayan öğrencileri ile gurur duyduğunu söyledi.

Asyalı öğrencileri ve emeği geçen öğretmenleri kutlayarak 4 Mayıs tarihinde düzenlenecek final sınavında öğrencilerine başarılar diledi.

KANGURU MATEMATİK SINAVI NEDİR

Kanguru Matematik Sınavı Fransa merkezli Kangourou Sans Frontieres Derneğine bağlı olarak 80 ülkede uygulanıyor. Derneğin kurucu ve yöneticileri Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında da yöneticilik yapan farklı ülkelerden akademisyen ve matematikçilerden oluşuyor. Kanguru Matematik Sınavı uygulandığı ülkelerde genellikle Üniversiteler Matematik Dernekleri akademisyenler ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından organize ediliyor. Türkiyede Kanguru Matematik Sınavını Organize edenler yine farklı üniversiteler ve okullardan akademisyen ve öğretmenlerden oluşuyor.

Kanguru Matematik Sınavı öğrencilere matematik dersinde edindikleri becerileri uluslararası düzeyde sergileme ulusal ve uluslararası düzeyde matematik bilgi ve sevgisini yaygınlaştırma uluslararası düzeyde ortak bir matematik kültürü oluşturma ve ezbere dayalı matematik bilgisinden ziyade yaratıcı matematik düşünce sistemlerini geliştirmek amacıyla düzenleniyor.

Final sınavına katılan öğrencilerden ilk yüzde 20ye giren öğrencilere Başarı Sertifikası ilk yüzde 10a giren öğrencilere madalya ilk yüzde 3e giren öğrencilere ve okullarına başarı plaketi 3 4 5 ve 6ıncı seviyelerinde birinci olan öğrencilere tablet bilgisayar verilecek. 7 8 9 ve 10uncu sınıf seviyelerinde birinci olan öğrenciler Kanguru Matematik Kampına katılma hakkı 8 9 10 ve 11inci sınıf seviyelerinde ikinci olan öğrenciler ise Matematik Köyü Yaz Programına Burslu olarak katılacak.

BASIN BÜLTENİ 

- Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantepinhabercisi.com/haber/2480559/sanko-okullari-10-ogrenci-ile-finallerde