Mutfakta Ekonomi Tüyoları...

Nüket Köker
Nüket Köker

Devir ekonomi devri diyerek beylik ve sıkıcı cümleler kurmayacağım. Çünkü her dönem tasarruflu olmak iyidir.

Tasarrufun yapılacağı en önemli alanlardan biri mutfaktır. Hani hep küçüklüğümüzden beri duyarız annelerimizden büyüklerimizden mutfak masraflarından kıstım şunu aldım yada mutfaktan arttırdım bunu yaptım . Evet mutfaktan artan masraflarla gerçekten çok şey yapabiliriz. Peki nasıl mı İşte size bir kaç ekonomik mutfak  tüyosu

Ocağınıza uygun tencereler alın büyük tencere demek yemeklerinizin yada kızartmalarınızın daha çabuk pişeceği anlamına gelmez. Aksine büyük tencereler ve tavalar geç ısınır gazı boşa harcamış olursunuz. Ocağa uygun olmayan bu tip gereçler ısıyı da dışarı verir. Isıyı geç alan yemek lezzetsiz ve geç olur ve bunun yanı sıra boşa giden gaz da var. Bir küçük tüyo daha size kısık ateşte ve uygun ölçülerdeki gereçler ile pişen yemek her zaman daha lezzetli olur.

Düdüklü tencereler inanılmaz vakit ve enerji tasarrufudur. Uygun yiyeceklerinize mutlaka kullanın.

Haşlanmış ya da çiğ yenilebilen sebzelerinizi yemeğinize fazla geldiyse değişik salatalara çevirebilirsiniz . Örneğin fazla haşlanmış karnabahar brokoli havuç patates vs. veya artan çiğ sebze ıspanak brüksel lahanası lahana su teresi vs. Bu sayede masanız renklenecek  çiğ yada haşlanmış sebze tüketecek ve fazlalıklar çöpe gitmeyecektir.

Fırında bir şey pişiriyorsanız sık sık kapağını açmayın kapağı açılan fırın enerji açısından çok kayıp yaşar. kontrol amaçlı açılacaksa 1 defaya mahsus yapılabilinir. Unutmayın elektrik konusunda fırınlar çok acımasızdır. Ayrıca pişmekte olan yiyecek ısısı değiştikçe pişme süresi uzayacaktır ve lezzeti kaçacaktır. Tandır ya da kuyu kebabı mantığı gibi düşünün

Et kemik tavuk ve sebze suyu stoklayın. Bu stoklar size inanılmaz yardımcı olacaktır. Marketten aldığınız katkı maddeli bulyonlardan hem daha sağlıklı hem daha ekonomiktir lezzeti de zaten kıyaslanamaz bile. Özellikle bazı sebzelerin kabuğu var ki sebzenin kendisinden bile vitaminlidir düşünün bu durumda çöpe atacağınız bir kabuk size bedava vitamin ayrıca masrafsız ya da az masraflı yeni bir yiyecek olarak dönüyor. Doğadan doğru şekilde faydalanırsanız göreceksiniz ki daha sağlıklı ve ekonomik anlamda rahatlamış olacaksınız.

Bayatlamış ekmekler geçen makalemde yer vermiştim. Çok güzel ve lezzetli hale çevirebilirsiniz.

Mevsiminde meyve ve sebze tüketmek. Yine geçmiş makalelerimde bahsetmiştim.Mevsiminde tüketilen meyve ve sebzeler vitamin açısından daha yüksek ekonomik açıdan daha uygundur.

Yiyeceklerinizi saklama koşulları ve kutuları da çok önemlidir. Doğru muhafaza edilmiş yiyecek pek tabi ki ekonomik açıdan faydalıdır.

En önemlisi bütçenize uygun et ve sebze dengesi kuracak alışveriş yapın. Bunun temeli de haftalık yemek menüsünde yatar bütçenize uygun beslenme değerlerinize uygun ve ağız tadınıza uygun menüleri 1 hafta öncesinden belirlemek ekonomik olacaktır. Ayrıca her gün yemek için yapılan market alış verişleri sizi aklınızda olmayan ekstra harcamalara da yönlendirecektir.

Haftalık yapacağınız market alışverişlerini mutlaka listeleyin. Alış veriş gününe kadar buz dolabınızın üzerine aklınıza gelen gözünüze çarpan eksikleri not alın. Alış verişi tok karnına yapın böylece sağlıksız abur cuburları ve fazla alımı önlemiş olursunuz.

Bahsetmiş olduğum tüm bu bilgilere ve daha fazlasına instagram sayfamdan ulaşabilirsiniz.  Sayfamda yer vermiş olduğum konular başlıca şöyledir tarifler mutfakta ekonomi örnek menüler kalori değerleri ve bir çok faydalı bilgiler.

İnstagram adresim : tabagimdekideger

Sağlıklı ve tutumlu günler dilerim.

Tabağımdaki Değer Ev Yemekleri Sahibi Nüket Köker. İletişim için instagram adresi DM den yazabilir veya Telefon numaramız : 0507 235 08 68 den watsaptan yazabilirsiniz

- Gaziantep Haberleri | Gaziantep Son Dakika Haberleri | Yerel Haberler, Nüket Köker tarafından kaleme alındı
https://www.gaziantepinhabercisi.com/makale/3301468/nuket-koker/mutfakta-ekonomi-tuyolari